FAQ

Kiedy mogę zapisać się na zajęcia?
W każdym momencie o ile są jeszcze dostępne miejsca w grupie Classic (gdyż wszyscy nowi uczniowie zaczynają od tej grupy, za wyjątkiem uczniów którzy uczyli się w innych klubach będącymi członkami PZŁW lub PZSW). Instruktor może zaproponować uczestnictwo w zajęciach w innej grupie biorąc pod uwagę stopień umiejętności ucznia.

Czy muszę mieć swoje rolki figurowe?
Nie prowadzimy wypożyczalni sprzętu rolkarskiego, więc każdy uczeń musi mieć docelowo swoje własne rolki figurowe.

Nasz klub dysponuje CZASAMI sprzętem testowym lub używanym- jeśli nie masz jeszcze swoich rolek figurowych, a boisz się kupować przed rozpoczęciem zajęć, napisz do nas żeby sprawdzić czy istniałaby możliwość wypożyczenia sprzętu na pierwsze zajęcia zanim zakupisz swój własny sprzęt.

Gdzie mogę kupić rolki figurowe?
Można skorzystać ze sklepów stacjonarnych w Katowicach: Edge, Warszawie: Spin, w Toruniu: Rolla, które również prowadzą sprzedaż wysyłkową. Linki:

Sklepy w Polsce:
https://edge.shop.pl/pl/
http://lyzwy-spin.pl/
https://sklep.rolla.pl/

Sklepy on-line:
https://ghskates.myshopify.com/ (bardzo wygodne buty, polecamy!)
https://off-iceskates.com/  (te płozy zdecydowanie polecamy dla początkujących oraz dla osób które chcą często trenować jednocześnie na łyżwach figurowych i rolkach figurowych)

Jakie rolki figurowe kupić?
Osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją naukę, mogą zacząć od najtańszych dostępnych zestawów z rolkami figurowymi – nowymi dostępnymi w w/w sklepach lub używanymi (dostępnymi np. na portalu OLX, hasło wyszukiwania: „rolki figurowe”). Przed zakupem rolek figurowych używanych warto jednak sprawdzić, czy płozy i buty są faktycznie płozami figurowymi (czyli są to płozy np. Snow White, off-iceskates, PIC skate, Jackson Mirage, itp) a buty łyżwiarskie mają minimalna sztywność 30 i nie są złamane w kostce. W miarę robienia postępów, pierwszy sprzęt można  zazwyczaj z łatwością odsprzedać i kupić sobie sprzęt lepiej dobrany do swoich potrzeb,  preferencji czy wskazówek trenerów.

Po pierwszych lekcjach warto porozmawiać z instruktorem, jaki sprzęt będzie najlepszy dla Ciebie najlepszy. Sprzęt jest dobierany/sugerowany indywidualnie do każdego ucznia. Bierzemy pod uwagę stopień umiejętności, potencjalną szybkość robienia postępów,  wagę i wzrost, dynamikę danej osoby, cele nauki, itp…

Gdzie i jakie łyżwy kupić?
Na pierwsze zajęcia istnieje możliwość wypożyczenia łyżew za dodatkową opłatą z wypożyczalni działającej przy lodowisku, jednak nie polecamy tego rozwiązania gdyż łyżwy te nie spełniają wymogów stosownych do jazdy figurowej. Docelowo zalecamy posiadanie własnych łyżew, o sztywności minimum 30 (dla grupy początkującej) firm Graf, Jackson, Edea, Risport, Golden Horse, Wifi lub Riedell. Łyżwy takie można zakupić w sklepach wspomnianych powyżej.

Łyżwy powinny być również w miarę dobrze zaostrzone (nowe są zazwyczaj nieostrzone) – usługi takie wykonuje najczęściej sklep sprzedający sprzęt. Nie należy chodzić po betonie ani innych twardych powierzchniach w łyżwach/płozach bez ochraniaczy, a więc przy zakupie łyżew należy zaopatrzyć się również w gumowe/plastikowe ochraniacze na płozy, które służą do przejścia z szatni na lodowiskom oraz dobrze jest też mieć tzw. „śpioszki”, czyli miękkie ochraniacze służące do przechowywania łyżew oraz miękką ściereczkę, którą należy wytrzeć „do sucha” płozy po skończonym treningu aby nie rdzewiały.

Nie polecamy łyżew zakupionych w supermarketach i sklepach sieciowych gdyż absolutnie nie nadają się do trenowania łyżwiarstwa figurowego.

Łyżwy hokejowe ani łyżwy z obciętymi ząbkami na płozach również się nie nadają do nauki jazdy figurowej.

Gdzie i kiedy prowadzone są zajęcia?
Proszę sprawdzić zakładkę 'Lekcje’

Czy muszę umieć jeździć na rolkach lub łyżwach zapisując się do klubu Axel Wrocław?
Absolutnie nie! 🙂 Żadne umiejętności poruszania się na rolkach czy łyżwach nie są potrzebne aby zacząć z nami naukę. Z nami możesz postawić swoje dosłownie pierwsze kroki na rolkach i łyżwach pod czujnym i doświadczonym okiem naszych trenerów i instruktorów. Z nami to jest bardzo proste a postępy zazwyczaj widać bardzo szybko. Każdej grupie towarzyszy zazwyczaj kilku trenerów i instruktorów, więc dobieramy stosowne ćwiczenia do każdej osoby i poziomu umiejętności. Dodatkowo grupy tworzone są tak aby osoby w nich były mniej więcej na podobnym poziomie i w ten sposób każdy uczył się w optymalnym dla siebie tempie. Tak więc… smiało! 🙂  Niezależnie co potrafisz, jakie masz doświadczenie, ile masz lat, rozpoczęcie nauki z nami jest zawsze świetnym pomysłem! Zapraszamy! 🙂

Czy potrzebuję karnet na zajęcia? 
Tak, karnet musi zostać wykupiony przed przyjściem na zajęciach gdyż wiąże się to z obowiązkowym zaakceptowaniem regulaminu zajęć. Karnety są dostępne na dany miesiąc i są ważne tylko i wyłącznie w miesiącu, na który został wykupiony.

Czy karnet muszę wydrukować?
Nie, nie trzeba nic drukować. Karnety są „wirtualne”. Trenerzy posiadają aktualną listę osób, które zakupiły karnety i odnotowują obecność na zajęciach. W razie wątpliwości warto zachować maile z potwierdzeniem zakupu karnetu do okazania trenerowi.

Jak mogę zapisać się na zajęcia?
Jeśli jesteś nowym uczniem i przychodzisz do nas pierwszy raz, wystarczy, że wyślesz nam maila. Potwierdzimy Ci czy dołączenie jest jeszcze możliwe i czy są jeszcze wolne miejsca. Jeśli kontynuujesz z nami naukę, wystarczy, że zakupisz karnet na dany miesiąc w terminie zgodnym z informacjami wysłanymi w mailu od nas, lub w przypadku braku takich informacji na 3 dni przed rozpoczęciem zajęć na kolejny miesiąc.

Dlaczego nie ma czasami dostępnych karnetów?
Jeśli zakup karnetu nie jest możliwy, oznacza to iż albo się skończyły (mamy komplet uczniów) albo nie prowadzimy zajęć (np. podczas wakacji).

Co obejmuje cena karnetów?
Karnet obejmuje zajęcia w podanym w nazwie karnetu dniu tygodnia i grupie zgodnie z grafikiem w zakładce „Lekcje”.

Czy mogę odrobić zajęcia jeśli nie będę mogła wziąć udziału w danym dniu?
Istnieje taka możliwość tylko w ramach miesiąca na który został wykupiony karnet oraz o ile mamy miejsce w grupie w inny dzień i inne zajęcia w tygodniu z tą samą grupą / tym samym poziomem. Karnety nie wykorzystane w danym miesiącu nie są ważne w kolejnych miesiącach. Karnet działa na zasadzie abonamentu /opłaty wpisowej na dany miesiąc kalendarzowy, a nie jako liczba wejść/lekcji. Widoczny przy zakupie tytuł karnetu zawiera informacje na jaki miesiąc i dzień tygodnia karnet jest przeznaczony. Jeśli zdecydujesz się odrobić zajęcia, koniecznie daj nam o tym znać z wyprzedzeniem e-mailem abyśmy mogli potwierdzić taką możliwość i odnotowali w liście uczestników.

Czy prowadzimy zajęcia indywidualne?
Zajęcia indywidualne prowadzimy tylko w wyjątkowych sytuacjach – np, kiedy jest to niezbędne do przygotowania zawodnika do startu w zawodach. Celem umówienia lekcji należy wysłać maila na axelwroclaw@gmail.com.

Jaka jest cena karnetu?
Cena karnetu może być różna w zależności od planowanych zajęć w danym miesiącu. Szczegóły można sprawdzić w zakładce „Karnety”.

Dlaczego za zajęcia pobierane są opłaty?
Klub sportowy Axel Wrocław jest stowarzyszeniem non-profit i nie jest dotowany ani finansowany przez żadne inne instytucje. Zajęcia prowadzone są w ramach odpłatnej działalności statutowej, a pobieranie opłat jest niezbędne w celu pokrycia kosztów prowadzenia zajęć i realizacji celów statutowych stowarzyszenia.

Jak ubrać się na zajęcia? Co potrzebuje ze sobą zabrać?
Łyżwy: Na zajęcia na łyżwach, potrzebne są łyżwy FIGUROWE (najlepiej swoje o parametrach opisanym powyżej). Obowiązkowo rękawiczki, najlepiej grube i nieprzemakalne. Strój powinien być dopasowany do temperatury na dworze, jednak nie za ciepły, najlepiej gdyby umożliwiał stopniowe zdejmowanie warstw ubioru w miarę potrzeby. W szczególności prosimy nie przegrzewać dzieci i upewnić się, iż ich strój umożliwia im swobodne poruszanie się. Spodnie zalecane są nieprzemakalne, w szczególności na pierwsze zajęcia, jednak niezbyt grube ani nie sztywne. Dzieci powinny nosić kaski. Dla wszystkich zalecamy ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie, w szczególności jednak na nadgarstki.

Rolki: Na zajęcia na rolkach, niezbędne są rolki FIGUROWE (patrz komentarz. jak wyżej dt. możliwości wypożyczenia sprzętu na pierwsze zajęcia). Zalecamy kaski oraz ochraniacze oraz bardzo lekki strój sportowy (leginsy i koszulka), gdyż sale są ogrzewane i klimatyzowane.

Zarówno na zajęcia na łyżwach jak i rolkach wszelkie tradycyjne stroje do łyżwiarstwa figurowego (spódniczki, sukienki treningowe) są bardzo mile widziane :-).

Na zajęcia „off-ice”, należy mieć wygodne sznurowane buty sportowe (jeśli zajęcia odbywają się na sali, wtedy powinny to być buty zamienne) oraz bardzo lekką odzież sportową. Najlepiej z materiałów „funkcyjnych”, czyli oddychających i szybko schnących. Dodatkowo trener może poprosić o przyniesienie dodatkowych pomocy sportowych, takich jak np. skakanka, spinner czy taśmy gumowe, o czym poinformuje uczestników ze stosownym wyprzedzeniem.

Na wszystkie zajęcia dobrze jest mieć butelkę wody do popijania, w szczególności na zajęciach na rolkach oraz „off-ice”.

Powyższa odpowiedz jest tylko naszą sugestią czy rekomendacją, ostatecznie wszelkie sprawy reguluje nasz regulamin.

Czy Axel Wrocław jest członkiem polskich związków sportowych lub innych międzynarodowych organizacji?
Tak, Klub Sportowy Axel Wrocław jest członkiem :
Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego
oraz członkiem
Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. Nasi instruktorzy oraz zawodnicy posiadają stosowne licencje tych związków.
Dodatkowo, jesteśmy członkami WIFSA – World Inline Figure Skating Assosiation.